Banská Štiavnica bola v 18. storočí mestom s bohatou baníckou históriou. Okrem samotných baníkov tu žilo a pôsobilo taktiež množstvo banských odborníkov - geometrov, kartografov, staviteľov rôznych strojov, či odborníkov na spracovanie rudy. Práve prítomnosť expertov a možnosti praktického vyučovania uľahčili Márii Terézii rozhodovanie, o umiestnení prvej vysokej školy svojho druhu v Uhorsku a jednej z prvých na svete. Rozhodnutie o založení padlo 13. decembra 1762. Neskôr bola zlúčená s dovtedy samostatným Lesníckym inštitútom a stala sa Banskou a lesníckou akadémiou. Vznik akadémie znamenal malú revolúciu v dejinách mesta. Vďaka prítomnosti študentov z celej Európy, mesto omladlo a priťahovalo invenčných technikov i vedcov. Dnes budovy slúžia stredným školám.
V areáli historickej Baníckej a lesníckej akadémie sa rozprestiera Botanická záhrada. Založená bola po otvorení štúdia lesníctva, ktorého úlohou bolo naučiť študentov ako sa o lesy odborne starať. Od prvej polovice 19. storočia v Botanickej záhrade pre potreby lesníckej výučby vysádzali domáce aj cudzokrajné dreviny, z nich medzi najzaujímavejšie patria sekvojovce mamutie a céder.
Zdroj: banskastiavnica.travel
Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.